Držáky a obaly na mobilní telefony
S příchodem chytrých telefonů se velice rychle objevila na trhu i široká nabídka pouzder a držáků pro cyklisty. Mějme však na paměti, že na kole vzniká spousta otřesů, v terénu se často práší nebo můžeme například zmoknout. Proto se moc nevyplatí riskovat koupě nějakého laciného držáku od neznámého výrobce. Pořizovací cena telefonu není zrovna zanedbatelná, takže lépe cílit na jistotu.
Co by měl držák či pouzdro splňovat?
Ideální pouzdro by mělo být nejlépe, jak se říká, "šité na míru" pro Váš mobil. V praxi však toto privilegium požívá jen pár vyvolených přístrojů, například iPhone či dražší modely Samsungu. Většina ostatních přístrojů se musí vejít do nějakého rozměrově univerzálního pouzdra, které nemusí vždy úplně ideálně padnout. Dále by mělo být pouzdro 100% vodotěsné (pokud ovšem nemáme nějaký extra odolný typ mobilu). Tím jednak zaručíme ochranu proti poškození vodou, ale také chráníme telefon před prachem, bahnem a jinými nečistotami. Problémem tohoto pouzdra může být pocení v extrémních podmínkách, což musíme hlídat, případně telefon vyndat a raději uklidit. Vlastní držák, který se upevňuje nejčastěji na řídítka či představec, by měl telefon pevně sevřít tak, aby nemohl v žádném případě vypadnout. Zároveň by měl utlumit vibrace, které na kole vznikají. To se nejčastěji řeší gumou v místě uchycení nebo přímo pod telefonem.
Proč mobil upevněný na kole?
Dnešní chytré telefony umí mnoho zajímavých a užitečných funkcí, které se nám mohou hodit během jízdy. Je to především mnoho praktických aplikací, navigace a samozřejmě hodinky a stopky. Zároveň existují zařízení, která se umí přes bluetooth spojit s Vaším telefonem a zobrazovat na něm údaje. Jsou to například měřiče rychlosti, tepu, kadence, atd. Ve skutečnosti tedy lze chytrým mobilním telefonem nahradit navigaci i cyklocomputer. Na kolik je to praktické, necháme na Vás. K nabíjení/napájení telefonu můžete použít třeba dynamo v předním náboji.