Výrobci / značky
Kategorie      

Rozdíly mezi modely skládacích kol Tern Link B7 / C8 / D8

Úvod Technické informaceTern - rozdíl mezi B7, C8 a D8

V modelové nabídce značky Tern na českém a slovenském trhu najdete tři na první pohled téměř totožné modely. A to základní Link B7, pak C8 a nakonec Link D8. Pojďme se podívat na rozdíly mezi nimi. Jen připomeňme, že barevné ztvárnění se mění i v průběhu roku a některé modely mají na výběr i více barevných kombinací, takže právě barvy v tomto případě v popisech vynecháme. I některé technické specifikace se mohou mírně lišit v průběhu doby, ale funkce a kvalita zůstávají zachovány, nebo se zvyšují. To je u Ternu dlouhodobým pravidlem. Pokud tak dojde u daného kola ke změne mezi jednotlivými modelovými ročníky, pak dochází spíše k vylepšení specifikace a tím i zpravidla mírnému zvýšení ceny, než abyste se za stejnou cenu dočkali horší výbavy.

Nezapomňme také připomenout, že Tern dodává většinu kol do ČR a SR standardně bez platníků a nosičů, které jsou za příplatek. Proto i vyobrazená vábava na Linku D8 je doplňková.
 

Tern Link B7
Tern Link C8
Tern Link D8



 

porovnání skládacích kol Tern Link - geometrie

Geometrie

I přesto, že má Link B7 nastavitelný představec, posez na tomto kole se v zásadě neliší od modelu C8. Nejdražší Link D8 pak má ve své výbavě nastavitelný představec Andros, který výrazně zvětšuje rozsah nastavení. Spíše na něm najdete tu správnou polohu sezení právě pro sebe, resp. si ji můžete snáze nastavit na vyloženě sportovní pozici, nebo naopak způsob sezení ve stylu “paní radová”. Pro všechny tři modely platí, že doporučená hmotnost jezdce je 110 kg a výška mezi 142 až 190cm, přičemž horní hranici je možno posunout díky doplňku v podobě teleskopické sedlovky.

  B7 C8 D8
Vzdálenost od sedlovky k řídítkům 600 až 650mm 600 až 650mm 530 až 690mm
Vzdálenost od sedla k pedálům 700 až 960mm 700 až 960mm 700 až 960mm
Doporučená výška jezdce
Pro vyšší jezdce je určena teleskopická sedlovka
142 až 190cm 142 až 190cm 142 až 190cm
Maximální hmotnost jezdce 110kg 110kg 110kg
Hmotnost kola 12,1kg 12,8kg 12,1kg

 



 

 skládací mechanismus skládacích kol Tern Link

Hlavní skládací mechanismus


Mezi Linkem B7 a C8 nenajdete rozdíl. FBL 2 Joint je léty prověřený systém skládání s jednoduchým ovládáním, plastovou zavírací pojistkou, velkou pevností díky své výšce a také snadným nastavením. Po té, co kolo složíte, ovládací páka mírně trčí do prostoru, ale zároveň se opírá rám, takže není možné ji jakkoliv poškodit při převozu, což bývá někdy problém u skládacích kol jiných značek.

 Link D8 pak má špičkový terní skládací mechanismus OCL Joint, na který jsou v Ternu náležitě hrdi, a který mají “pojištěný” i třemi patenty. Jeho předností je nejen velká plochá páka s integrovanou červenou pojistkou, ale i složitější vnitřní tvarování, které zaručuje pevnější spojení obou částí rámu. Při složení navíc páka nikam nevyčnívá, je “připlácnuta” k rámu a jen minimálně zvětšuje rozměry kola.

Celkově jsou skládací mechanismy od Ternu jejich největší předbostí, zaručují velmi dobré jízdní vlastnosti, hladce fungují díky použití kluznách ložisek IGUS a v případě potřeby je možné jejich nejdůležitější části oservisovat či vyměnit. To znamená, že kolo vám může sloužit dlouhé roky bez jakýchkoliv starostí.

B7: FBL 2 Joint 
C8: FBL 2 Joint 
D8: OCL Joint



 

sloupek řízení / představec skládacích kol a jeho skládání u modelů Link 

Skládání sloupku řízení


U sloupku řízení je narozdíl od hlavního rámového mechnismu situace trošku opačná. Zde jen Link B7 má základní skládání v podobě Q-Locku a Link C8 už “vlastní” vynikající Physis 3D. A pokud bychom měli říci, jestli je důležitější lepší rámová skládací mechanismus, nebo lepší mechanismus u sloupku řízení, pak je to právě to druhé. Physis 3D je opravdu zásadním vylepšením, které výrazně vylepšuje pocit z jízdy na kole. Především za to může tuhost celého celku v podobě sloupku, skládacího mechanismu a do něj upevněné přední vidlice.

Physis 3D je dnes navíc na kolech Tern už ve své druhé generaci, která se vyznačuje tím, že celá horní část je kovaná z jednoho kusu, což zapříčinilo nejen mnohem krásnější vzhled, ale také další navýšení tuhosti. Není se co divit, že Physis 3D chrání sada pěti patentů.

B7: Q-Lock 
C8: Physis 3D - pět patentů, Generation 2 
D8: Physis 3D - pět patentů, Generation 2 


 

 

 sloupek řízení a představec skládacích kol Tern Link

Sloupek řízení

U modelu Link B7 najdete výškově nastavitelný sloupek řízení, u Linku C8 pak stndardní sloupek Physis 3D a u modelu Link D8 sloupek Physis 3D doplněný o nastavitelný představec Andros, který umožňuje přizpůsobení si polohy podle výšky jezdce, podle momentální situace, ve které se člověk vyskytuje, nebo podle chuti. Buď zcela vzpřímenou pozici pro jízdu například ve městě, s dostateným rozhledem, nebo velmi sportovní pozici pro “vybláznění” se během dovolené. Nastavení je tak jednoduché, že během jedné vyjížďky jej klidně můžete změnit i vícekrát podle potřeby.




 

 počet rychlostí a kazeta u skládacích kol Tern

Počet rychlostí a kazeta

Základní model v podání Link B7 je osazen šroubovacím sedmi rychlostním vícekolečkem, které má počet zubů 14-28. Rozsah převodů je tak použitelný spíše pro rovinatější terén, ve kterých jezdec nebude chtít dosahovat nijak velkých rychlostí. Spíše se počítá s poklidnou jízdou. To Link C8 je díky použitým klikám nejrychlejším kolem z námi srovnávaných. Alespoň co se týče převodového poměru. Link D8 naopak nabízí nejpomalejší převody pro jízdu do kopce a i v rychlých úsecích se na něm dá pohodlně dosahovat solidních rychlostí bez toho, aby cyklista musel příliš kmitat nožičkami.

B7: 7 rychlostí s vícekolečkem 14-28 zubů a rozsahem 36-72” (2,85 - 5,72m) 
C8: 8 rychlostí s kazetou 11-30zunů a rozsahem 35-95” (2,78 - 7,57m) 
D8: 8 rychlostí s kazetou 12-32 zubů a rozsahem 33-87” (2,60-6,94m)


 

 přehazovačka u skládacích kol Tern - Neos

Přehazovačka

Funkce přehazovaček Shimano Tourney a Tourney TX, které se vyskytují na modelech Bý a C8 jsou podstatě srovnatelné. Jsou to v zásadě základní přehazovačky v modelové řadě Shimano, avšak jejich kvalita i funkce jsou léty prověřeny a zaručeny světoznámou značkou. U Linku D8 pak najdete přehazovačku Neos 1.0 od výrobce SR Suntour, která byla lidmi okolo Ternu vyvinuta speciálně pro skládací kola s malými koly. Její přeností je jakési zapuštění pod rám, takže je velice dobře chráněna proti poničení, což je u skládacích kol hodně vítané. Zároveň je navržena pro maximálně 8 rychlostí a její stavba je celkově velmi nízká. Řetěz je proto na své návratové straně dostatečně vzdálen od země, nešpiní se, a nehrozí jeho poškození od větve či kamenu, címž by utrpěla i samotná přehazovačka.

B7: Shimano Tourney 
C8: Shimano Tourney TX 
D8: Neos 1.0



 

upevnění zavazadel Tern Link Luggage Socket 

Držák zavazadel Luggage Socket

Parádní vychytávkou skládacích kol Tern je jejich navářka na montáž adaptéru Tern Truss, na který je následně možno připevnit například voděodolnou a snadno “řídítkovou" brašnu Ortlieb Ultimate, která však není na řídítcích jenž se musí skládat, ale přímo na rámu, ale stále skvěle po ruce. Stejně tak je možno na adaptér připnout např. nosič zavazadel Kanga Rack, či košík Biologic Hold-All Basket nebo dokonce Brooks Hoxton stejně jako spoustu dalších cyklistických doplňků s upínáním KickFix. 

Luggage Socket je standardní výbavou všech kol Tern, tedy i Linku C8 a D8. Jen Link B7 jej postrádá.
 


 

pláště a ráfky u modelů skládaček Tern Link B7, C8 a D8 

Ráfky a pláště

Jedním z dalších rozdílů mezi jednotlivými modely jsou i pláště a ráfky. Na poli ráfků je to jednoduché. Link B7 společně s C8 mají jednostěné hliníkové ráfky, zatímco Link D8 dostal po vylepšení pro rok 2016 dvoustěnné ráfky Kinetix.

Link B7 je vybaven plášti Impac StreetPac nebo Kenda K-193, což jsou oboje pláště běžné pro tuto cenovou kategorii kol, nabízí dobré jízdní vlastnosti i dostatečnou kvalitu.

Link C8 je obut do Impac BigPack. Pokud trošku známe souvislosti, je nám jasné, odkud pláště pochází. Impac je značkou společnosti Ralf Bohle, do které patří i světoznámé Schwalbe a BigPacky mají stejný vzorek jako předcházející verze pohodlných balónových plášťů Schwalbe Big Apple, se kterými sdílí jejich komfort a nízký valivý odpor. Více o balónových pláštích najdete pod tímto odkazem přímo na stránkách Schwalbe. BigPacky mají i moderní reflexní pruh, což znamená, že ve výpletu nepotřebujete odrazky.

Link D8 je pak už posazen právě na Big Applech v jejich posledním provedení, které má nejen dobře se odvalující dezén, ale zároveň i protiprůrazovou ochranu a také reflexní pruh.

B7: Impac StreetPac 47-406 případně Kenda K-193 
C8: Impac BigPack 
D8: Schwalbe Big Apple 50-406
 


 přední náboje 70mm skládacích kol Tern - porovnání

Náboje

Posledním výrazným komponentovým rozdílem jsou náboje. U všech tří modelů jde o zhruba stejnou kvalitu hliníkových nábojů s kuličkovými ložisky, jen Link D8 jasně vyniká použitím rychloupínáků, což dělá výměnu či zalepení duše mnohem jednodušším zásahem, stejně jako případné rozebrání skládačky třeba do menšího kufru při transportu letadlem.

Pro skládací kola Tern Link B7 a Link C8 bychom pak doporučili vozit s sebou nářadí Tern Tool, které obsahuje i 15mm klíč určený k povolování matic na kolech a pedálů. Stejně tak se hodí i ke všem nábojovým převodovkám, které mají matice místo rychloupínáků.



 

velikost po složení u skládacích kol Tern Link B7, C8 a D8 

Velikost po složení

Rozdíl mezi jednotlivými modely je také v jejich celkové velikosti po složení. Nejmenším z nich je Link B7, který má výškově nastavitelný sloupek řízení, a který se skládá tzv. do V s řídítky, která jsou po složení ukryta mezi dvěmi půlkami rámu. Modely C8 a D8 mají také kvůli robustnímu sloupku řízení Physis 3D tzv. N-Fold skládání, které z nich sice dělá o pár centimetrů kratší balíčky, ale zato jsou výrazně širší. To je dáno právě řídítky, která se skládají vně kola. Je to však jen malá daň za celkovou vysokou odolnost a tuhost kola. 

Copyright 2015 - 2024 © kilometry.cz