Výrobci / značky
Kategorie      

Solární nabíjení přístrojů a praktické doplňky

Úvod ElektroSolární nabíjení

 

S technologickým vývojem v oblasti solárních panelů a kvalitních baterií přichází na trh velmi zajímavá řešení v oblasti outdoorového dobíjení a skladování energie. Tento vývoj navíc umocňuje obrovská poptávka všech outdoorových nadšenců různého zaměření po energetické soběstačnosti. Nejčastěji hledáme řešení pro nabíjení chytrých telefonů, tabletů a navigací. Kvalitní a dostatečně silná solární sada nám tento problém může vyřešit, musí ovšem svítit slunce!


Jak solární nabíjení funguje?

Pokud chceme, aby nám nabíjení přístrojů ze slunce spolehlivě fungovalo, musíme si pořídit dostatečně velký solární panel a k němu powerbanku (baterii), do které budeme energii ukládat. Z powerbanky pak nabíjíme naše přístroje. To u kvalitních řešení může probíhat současně. Energie ze slunce se ukládá do powerbanky a současně nabíjíme. V případě nadbytků zůstává přebytečná energie v powerbance (dobíjí ji), v případě nedostaku si zařízení energii dobere z powerbanky. Powerbanka je v tomto řetězci takovým stabilizátorem energetických výkyvů. Přímé nabíjení přístrojů rovnou z panelu se nedoporučuje. Jednak si snižujete životnost baterie v zařízení a také to nemusí vůbec fungovat. Například většina dnešních "chytrých" telefonů, pokud přerušíte nabíjení, procesor elektronicky odpojí telefon od nabíječky a vy byste, při každém mráčku na obloze nebo zakrytí panelu (tunel, most, stromy, atd.), museli telefon mechanicky odpojit a znovu připojit. Moderní a kvalitní powerbanky s Li-on akumulátorem určené přímo pro solární systémy jsou na energetické výkyvy připraveny. Powerbanka Vám navíc "uskladní energii" na dobu, kdy nebude solární energie k dispozici.

 

Důležitý je dostatečný výkon panelu a kapacita powerbanky!

Při pořizování solárního systému nabíjení si musíme nejprve jasně říci, která zařízení bychom potřebovali nabíjet a jakou mají energetickou náročnost. To znamená, že si musíme zjistit kapacitu baterií v zařízeních a pak si také uvědomit, jak dlouho jsou schopni provozu na vlastní baterii. Sečtené kapacity baterií + rezerva nám dají výslednou hodnotu kapacity powerbanky (hodně zjednodušeně napsáno). Podle velikosti potřebné powerbanky pak volíme velikost panelu, aby jí byl schopný vůbec dobít a za rozumnou dobu.

Naše doporučení

S obrovskou poptávkou po energii ze slunce ("zadarmo"), zaplavily trh nejrůznější solární nabíječky s naprosto oblbujícím marketinkem všude kolem. Ve skutečnosti a z vlastní zkušenosti víme, že drtivá většina z nich téměř nefunguje. Kdo má malinko pojem o elektrotechnice, tak mu to musí být jasné. Proto jsme sami dlouho monitorovali tento segment trhu, jelikož nás otázka nabíjení dlouhodobě trápila a několikrát jsme šlápli vedle. Ale nakonec jsme našli! Goal Zero. Tato americká firma je nezpochybnitelně celosvětovým lídrem v oblasti solárního outdoorového nabíjení a skladování energie, vývojově celý tento segment táhne a co víc, v ČR existuje dovozce a tím pádem i podpora. Při tříměsíční expedici na Novém Zélandu jsme si vyzkoušeli 20W panel Nomád a velmi silnou powerbanku Sherpa 100, která nám bez problémů nabila i 10" notebook. Nutné ovšem poznamenat, že se v tomto případě jedná o velmi drahou sestavu, která by se nejspíše žádnému cykloturistovi nevrátila.

Naše rada tedy je: nejprve co nejvíce zredukovat energetickou potřebu na cestách vhodným výběrem elektroniky, na cestách samotných například vypínat nebo přepínat mobil do leteckého módu v době, kdy ho nepoužíváme, vypínat GPS, používat LED světla, atd. Dále se nám velmi osvědčilo kombinovat solární nabíjení s nabíjením z kvalitního dynama. Pokud totiž nesvítí, ani nejlepší solární elektrárna téměř nevyrábí! Dynamen a druhou malou powerbankou si navíc snížíte nároky na solární sestavu. Jako hodně praktickou sestavu na cesty bychom viděli například sadu Nomad 14 (Nomád 10, 20) + Venture 30 nebo 70 a dynamo SON + Flip 12/24/36. Všechny pořízené powerbanky samozřejmě kdykoliv nabijete i ze sítě!

Pamatujte na to, že "energetická svoboda", pokud má fungovat, něco stojí.

Výrobce  
Copyright 2015 - 2024 © kilometry.cz