Spacáky a cestovní polštářky vhodné pro cykloturistiku a expediční cyklistiku
Mezi nejdůležitější věci naší výbavy na vícedenní cesty na kole zcela určitě patří kvalitní spacák. Zdravý a regenerující spánek je možný pouze v suchém a přiměřeně teplém prostředí. Na jeho zajištění se podílí celá řada faktorů - spací pytel a jeho schopnosti, termoizolační podložka, vnější podmínky, kondice a celkový stav uživatele a další. Důležitými kvalitami spacáku, kterými bychom se měli při jeho koupi zaobírat, jsou: termoizolační schopnosti, vodoodpudivost, prodyšnost, schopnost absorbce, hmotnost a objem.
Termoizolační schopnosti
Jsou dány zejména konstrukcí spacáku a typem, kvalitou a množstvím izolační náplně. Měřítkem kvality izolačních schopností je tzv. loft, neboli objem (výška) komor spacího pytle, kterou je náplň schopna zaujmout. Čím větší je loft, tím více vzduchu (hlavního tepelného izolantu) je mezi uživatelem a okolím. Ideální je co nejvyšší loft při co nejmenší hmotnosti.
Hmotnost a objem
Nízká hmotnost a malý objem jsou určujícím předpokladem praktičnosti spacáku. Hmotnost a objem závisí na kvalitě a množství použitých materiálů a jsou tedy do značné míry určeny i účelem, kterému má spací pytel především sloužit. Informace o hmotnosti a objemu dostávají pravý smysl jen vedle údajů o tepelně izolačních kvalitách spacáku.
Prodyšnost, vodoodpudivost a absorbce
Kvalita a trvalost termoizolačních vlastností spacáku závisí výrazně na tom, jakým způsobem spací pytel pracuje s vnější i vnitřní vlhkostí. Z vnější strany je spacák vystaven vlhkosti z přírody a musí tedy mít určitou míru vodoodpudivosti, z vnitřní pak vlhkosti tělesné (zdravý člověk vyprodukuje za jednu noc cca 750 g vody). Tělesná vlhkost, kterou materiály spacáku nestačí v rámci jejich prodyšnosti odvést, se musí ukládat v náplni k pozdějšímu postupnému odvětrání tak, aby uživatele neobtěžovala a nebudila. Proto je důležité znát, jaké má spacák absorbční schopnosti.
Limitní teplotní hranice
Výsledky normovaných laboratorních testů nejsou zdaleka nejdůležitějším faktorem výběru spacáku. Testy probíhají v pokojové teplotě, testovací figurína se nepotí a je neživým čidlem bez osobních pocitů člověka. Z údajů na teplotní škále je zajímavá vlastně jen spodní hranice tepelného komfortu, tzv. limitní teplota. I ta však může sloužit jen jako orientační údaj při srovnávání schopností spacáků stejné třídy a stejného stáří v suchém stavu.
Naše doporučení
Warmpeace :-). Pokud si vyberete pro své aktivity vhodný model, budete určitě spokojeni. Kvalita zpracování je na velmi vysoké úrovni. Model si však musí vybrat každý sám. Ženy jsou zpravidla zimouřivější a volí většinou malinko teplejší modely. Zatímco si například statný muž vystačí s lehoučkým Vikingem 300 už od půlky jara do poloviny podzimu, ženy nejčastěji volí Viking 600, pokud spacák nechtějí používat jen ve vrcholovém létě. Dále také záleží, spíme-li ve stanu či pod širákem, atd. Pomoci si samozřejmě občas můžeme i vrstvením oblečení, s kterým do spacáku uléháme. Pevně věříme, že si s výběrem modelu poradíte. V opačném případě nás neváhejte kontaktovat, pokusíme se nálézt řešení společně :-).